vernamackay vernamackay
  • 04-06-2020
  • Physics
contestada

if a 10 kg object has a kinetic energy of 20 J what is its speed and what is the formula used to calculate speed

Respuesta :

Jinduja03
Jinduja03 Jinduja03
  • 04-06-2020

Answer:

2 meter per second

Explanation:

kinetic energy = 1/2 m v^2

20J = 1/2 × 10 × v^2

v^2 = 4

v= 2 m/s

Answer Link

Otras preguntas

HELP I NEED THE ANSWER FASTTTTTTT _____is part of the continent of North America.
Zoom, Inc. makes a sale for $600. The company is required to collect sales taxes amounting to 7%. The journal entry to record the sale will include a: _________
Which word best describe describes the population of New France in 1750
Which art movement can color-field painting be classified under?
I hurried out with him and got him a bicycle, and he flew off down Sixteenth Street on it, his legs so short that his feet could only follow the pedals half way
WHAT IS TOGA'S QUIRK
What was a negative consequence of widespread propaganda and patriotism?
Anyone have language arts 10 grade on edge
i need help doing this
PLEASE HELP ASAP! 50 POINTS! What was the significance of the Jewish exile in Babylon and the Jews' return to Judah?