kaywatson214 kaywatson214
  • 04-06-2020
  • Physics
contestada

If the mass of an object is 100kg and the acceleration due to gravity is 9.8m/s^2 what is the weight of the object

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 04-06-2020

Answer:

981 N

Explanation:

recall that weight = mass x acceleration due to gravity = mg

given that m = 100 kg and g = 9.81 m/s²

weight = mg = 100 x 9.18 = 981 N

Answer Link

Otras preguntas

Which will cause an increase in the reaction rate between molecules?
Keisha deposits $500 into an account that pays simple interest at a rate of 2% per year. How much interest will she be paid in the first 4 years?
can snow have viscosity?
Mason wants to ride the Ferris wheel, the roller coaster, and the log ride. The Ferris wheel costs 6 tickets, the roller coaster costs 8 tickets and the log rid
What target audience does your product serve?
The diameter of a lake is 20 meters. I swim half way around the lake. How far did I swim?
In 2d design, form makes what possible?
A box with a mass of 2 kg accelerates in a straight line from 4 m/s to 8 m/s due to the application of a force whose duration is 0.5 s. Find the average strengt
Getting help from a tutor early in the studying process will guarantee a good grade on a test. help prevent frustration. cause more frustration. provide answers
Solve the equation. 7z = 119