jasminelopez7 jasminelopez7
  • 04-06-2020
  • Biology
contestada

How massive is a rocket that accelerates at 40 m/s/s with a force of 1200 Newtons?

Respuesta :

gowre35An
gowre35An gowre35An
  • 04-06-2020

Answer:

30kg

Explanation:

a = 40ms^-2

f = 1200N

f= m×a

1200= 40 × m

m = 1200 / 40

= 30kg

Answer Link

Otras preguntas

Why were people from Africa brought to Georgia?
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
Suppose you ride your bicycle to the library traveling at 0.5 km/min. It takes you 25 minutes to get to 1.3 the library. How far did you travel?
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
how do day and nightat uranus's equator change asthe uranus revolves around the sun?
What were some events/things that caused the Great Depression?
What is 0.05 percent of 6.5?
least number that has 2, 3, 4, as factors