princessluna450
princessluna450 princessluna450
  • 03-06-2020
  • Physics
contestada

what is the frequency of a ocean wave that is traveling at a speed of 45 m/s if it has a wavelength of 3 meters? please show work

Respuesta :

temdan2001
temdan2001 temdan2001
  • 12-06-2020

Answer: Frequency = 15Hz

Explanation:

Given that

Wavelength (λ) = 3 m

Wave speed V = 45 m/s

Wave speed is the product of frequency and wavelength. That is

V = f(λ)

Substitute wavelength and wave speed into the formula

45 = f × 3

Make f the subject of the formula

f = 45/3

f = 15 Hz

Therefore, the frequency of the ocean wave is 15 Hz

Answer Link

Otras preguntas

An electric generator transforms mechanical energy into electrical energy
How does the major’s behavior represent the modernist writer’s take on life?
How do i show my work on dividing oranges into eighths . He has 5 oranges.How many eights will he have
Jackie's shoelaces are 13 inches 29 inches, and 58 inches long. What is the total length of all of Jackie's shoelaces? Draw a picture and write an equation to s
According to Einstein's special theory of relativity, in which frames of reference will all laws of physics apply? A. Within any frame of reference that is not
I run 1 3/4 miles a day my friend runs 4 times as far as I do gow fae does she run each day s
Quick anyone know the answer to this algebra question?
What is it called when and author makes reference to something with explicitly stating it?
What is the domain of the function shown on the graph?
17 points please help