QueenlyLuv14
QueenlyLuv14 QueenlyLuv14
  • 03-06-2020
  • Chemistry
contestada

How much energy is required to heat 250 grams of water from 20.0°C to 80.0°C? The heat capacity of water is 4.186 J/g°C
Q=mc∆T

Respuesta :

yohanna69
yohanna69 yohanna69
  • 03-06-2020

Answer:

62,790J

Explanation:

Q=mcT

= 250g*4.186J/gc*80-20

=250*4.186*60=62,790J

Answer Link

Otras preguntas

the hand is ___ to the shoulder
The second derivative of x[tex]x^{2} +y^{2} =25[/tex] using implicit differentiation at the point (4,3)
Most scientists believe humans can be to blame for part of the global warming trend. Explain how this is happening.
Expand and simplify 4(p+7)-2(p-3)
The stamps colonists had to buy were not that expensive. Yet this act really angered colonists and resulted in more widespread movement against colonial rule. W
Why does Mairs describe herself as the "Ms. Great American Consumer"?
The linear factors of the cubic are (x-2)(x - 3)(x - 5) (x - 2)(x-3)(x - 5)(x + 5) (x + 2)(x + 3)(x + 5) (x + 2)(x+3)(x - 5)
Find c. 6 5 12 C = Please helppp
which primate is least closely related to humans​
Transversal c intersects lines a and b. Prove that a||b in each case.