lucyboo1100
lucyboo1100 lucyboo1100
  • 03-06-2020
  • Physics
contestada

if it takes 150N of force to move a box 10 meters. what is the work done on the box?

Respuesta :

binitdevkota9
binitdevkota9 binitdevkota9
  • 03-06-2020

Answer:

1500 Joules

Explanation:

Work = Force x Distance

When multiplying by 10 you simply shift all the digits to the

left and append a 0 to the end.

so 150 x 10 = 1500 Joules

Answer Link
juniorholguin41
juniorholguin41 juniorholguin41
  • 03-06-2020

Answer:

1500J

Explanation:

w = fd

f=150N. d=10meters

f= (150)(10)

f= 1500 J

Answer Link

Otras preguntas

five more than s squared
A particular shade of paint is made by mixing 5 parts red paint with 7 parts blue paint. To make this shade, Shannon mixed 12 quarts of blue paint with 8 quarts
what is a product of a whole number and itself
a number smaller than 19 that has more factors than 21 23 25
what is 423,090,709,000 in word form?
what is the GCF of 20 and 32
49 increased by twice a number n
write down the 1st term in the sequence given by: T(n)=n2(squared) +3
Aiden walked 1/8 of a mile in 1/16 of an hour. Compute the unit rate as the complex fraction.
simplify this expression b+2+5b