yaraj yaraj
  • 01-06-2020
  • Physics
contestada

• D= 50 m
• S= 40 m/s
• T= ?

Respuesta :

temitopefasola11
temitopefasola11 temitopefasola11
  • 01-06-2020

Answer:

1.25s

Explanation:

D = 50m

S = 40 m/s

T = ??

D = S × T

50m = 40 m/s × T

50/40 = T

5/4 = T

1.25s = T

Answer Link

Otras preguntas

speed with direction is called
what is 7 5/9 minus 3/ 2/15
Among members of George Washington's cabinet, __________ had a pessimistic view of human nature and a dread of democratic excess. A. Marshall B. Jefferson C.
What are four possibilities for concluding an essay?
Can you show me how to divided 33 into to two groups so the ratio is 4 to 7 show me all the work
What is the equation and solution for. D=12 for 4d-24-12=0
What causes a rockslide the quick movement of rocks down a slope ? Science
What makes Holden depressed in Catcher in the Rye? Can you give a page number and quotation?
what is the value of 9 in 26.219
what is the supplementary angle to 69 degrees