emilytlatelpa2004 emilytlatelpa2004
  • 04-05-2020
  • Chemistry
contestada

A sample of gas has a mass of 14.2g and occupies a volume of 678ml at 25.0 c and a pressure of 0.80atm. What will the volume of the gas be at STP

Respuesta :

Walexis
Walexis Walexis
  • 07-05-2020

Answer:

497 ml

Explanation:

(678 ml) x (273 / (25 + 273)) x (0.8 atm / 1 atm) = 497 ml

Answer Link

Otras preguntas

The powers of the commander in chief of the armed forces belong to the
answers anyone? please
State the domain of the following relation by clicking on the symbols to make the given answer correct. Domain {r: r E R, r <=0} {r: r E R, r=0
Write the equation of a hyperbola with a center at (-5, -3), vertices at (-5, -5) and (-5, -1) and co-vertices at (-11, -3) and (1, -3).
If y varies directly with x and y = 6 and x = -3, find y when x = 4.
Please associate the indirect object pronoun in column A to the sentences in column B.
Answer these 2 questions
The nearest ten 1202(38)
Why didn’t George Washington like the idea of political parties?
how do i figure this out whats the answer?