obryans64 obryans64
  • 03-05-2020
  • History
contestada

if a sample of helium occupies 15.9 mL at 0.885 kPa what volume will it occupy at 0.500 kPa

Respuesta :

martin58853 martin58853
  • 10-05-2020

Answer:

V2 = 28.143 mL

28.143 mL will occupy 0.500 kpa

Explanation:

Let v1 = 15.9 ml

P1 = 0.885 kpa

P2 = 0.500 kpa

V2= ?

Boyle's law

Using p1v1=p2v2

V2 =( p1v1)/(P2)

V2 =( 15.9*0.885)/0.5

V2 = 14.0715/0.5

V2 = 28.143 mL

Answer Link

Otras preguntas

What factors contributed to and characterized industrialization in the period from 1750 to 1900?
3.People your age have about 1 gallon (4L) of blood in their bodies? 4. Your blood contains more white blood cells than any other kind? 5. Food substances, oxyg
Find the area of a circle with radius, r = 6.02m. Give your answer rounded to 2 DP.
which organism that will not die​
Why would you want to have Word do autoformatting for links?
HEY PLEASE HELP AM DESPERATE!!!!!!
Mr. Crenshaw sells vegetables from his truck farm. He has 16 bushels of cherry tomatoes and wants to sell them in quart boxes. How many quarts will he have for
help me with this question please​
highest common factor of 24 and 72
URGENT CAN SOMEONE HELPP MARKING BRANNIEST NO CAP !!! Pls due in 5min Each garden design shown requires the same amount of fencing , in feet How many feet of fe