Emeraldchickn3 Emeraldchickn3
  • 03-05-2020
  • Chemistry
contestada

A 0.500 g sample of phosphorous vapor exerts a pressure of 550. torr in a 73.1 mL container at 489∘C. What is the molar mass?

Respuesta :

emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 03-05-2020

Answer:

Molar mass= 78.8gmol-1

Explanation:

P= 550torr, V= 0.0732dm3, m= 0.5g , R= 8.314, T= 273+489= 762K

Applying

PV= m/Mm×(R×T)

Substitute and Simplify

Mm= 78.8gmol-1

Answer Link

Otras preguntas

Bait and switch: a. is a sales tactic of advertising a cheaper product in order to get a customer in to buy a more expensive product. b. is not based on ad cont
2 Points How do speaking and writing differ?
Solve the following equationsin¢=cos(¢+20°)​
what is the positive solution to the equation 4x^2 + 12x = 135
use the grouping method to factor x^3+x^2+5x+5
A fort had provisions for 175 men for 70 days. After 10 days, 25 men left the fort. How long will the provision last ?​
Convert: 100 kilograms to pounds. 22.05 220.5 O 2205 22,050
Identify the correct options to complete the following passage. You can use special tools such as __________ in word processors and presentation programs to cre
What is a central idea of "A Universal Language: Futbol 4 dream sarticle to support your response.atversal Language: Futbol 4 Dreams? Use two details from the​
To discourage students from driving to campus, a university claims students spend an average of 20 minutes looking for a parking spot. One student does not beli