tavecned
tavecned tavecned
  • 03-05-2020
  • Chemistry
contestada

Calculate the mass of:

2moles of H2SO4

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-05-2020

Answer:

Explanation:

The mass of 2 moles of H2SO4 in gram is :

mass of one mole of H2SO4=2+32+64=98 g

So, mass of two mole is 196

Answer Link
helona
helona helona
  • 03-05-2020

mass=196gram.

Explanation:

number of mole = given mass/ molecular mass

n=m/Mm so n×Mm=m

H2so4(H=1×2 ,s=32 ,o=4×16)

; 2+32+64=98

2mole×98gram /mole

=196gram

:

Answer Link

Otras preguntas

what happens to the current in a circuit when you close the switch?
What is the greatest common factor of 30 y 8 +10 y 4 ? 10y^8 20y^2 y^2 10y^4
Answer this two-step equation word problem.
(Please help asap!) What is the economic attractiveness in Pennsylvania?
where Pabs is absolute pressurePg, is gauge pressure, and Patm is atmospheric pressure. For example,if your tire gauge reads 34 lb/incz (pounds per square inch)
I need help with this question make sure to pick all of the expressions.
Helppp asappp please!!!!
From which criminological theory is the insanity defense derived from?
a rectangular bathroom floor is covered with square tiles that are 1 and 1/2 feet by 1 and 1/2 feet the length of the bathroom floor is 10 and 1/2 feet and the
Which technique gives the reader information from the past to help explain a character's actions and reactions in a narrative?