tygbggvgv tygbggvgv
  • 03-05-2020
  • Chemistry
contestada

We add 1.4 moles to 700 mL of water. What is the molarity

Respuesta :

emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 03-05-2020

Answer:

Molarity= 2M

Explanation:

n=1.4, V= 700ml= 0.7dm3

n= CV

1.4= C×0.7

C= 1.4/0.7= 2M

Answer Link

Otras preguntas

What are abiotic factors of the enviroment lynx
The unstated purpose of the Alien and Sedition Acts was to (A) unite the nation in time of danger (B) deport immigrants who were becoming too numerous (C) prote
Why were people from Africa brought to Georgia?
Can someone please help me ?
China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra
what does etymology study?
Why were people from Africa brought to Georgia?
Differences between DNA and RNA include which of the following? (1) RNA consists of one nucleotide chain. (2) RNA contains the nitrogen base uracil instead of t
Why were people from Africa brought to Georgia?
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?