sajjad111hussain602 sajjad111hussain602
  • 03-05-2020
  • Physics
contestada

A car, initially at rest, travels 20 m in 4 s along a straight line with constant acceleration. the acceleration of the car is

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 08-05-2020

Answer:acceleration=2.5m/s^2

Explanation:

initial velocity(u)=0

Distance(d)=20m

Time(t)=4seconds

Acceleration=a

D=uxt+(axt^2)/2

20=0+(ax4^2)/2

20=(ax4x4)/2

20=16a/2

Cross multiplying we get

20x2=16a

40=16a

Divide both sides by 16

40/16=16a/16

2.5=a

Acceleration=2.5m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
the area of a triangle is 41 yards to the second power with a base of 5 yard what is the height in yard
what is the simplest square root of 1345? no decimals please
1.    How does the friction affect forward motion? Give an example. 2.    Describe two ways to change the frictional force between two solids surfaces. Change t
How did the depression affect women and children?
Which is the same as 0.08? A) 80% B) 80/100 C) 8% D) 0.8
how is the expression of sex linked genes both  similar to and different from the expression of autosomal genes?
Why did president Washington want the United States to remain neutral
A number cube is rolled 24 times and lands on 2 four times and on 6 three time. Find the experimental probability of not landing on a 6
Why were the 1920's considered the best and worst of times?