ferosolo2114 ferosolo2114
  • 02-05-2020
  • Chemistry
contestada

how many moles of NaCl are present in a solution with a molarity of 8.59 M and a volume of 125 mL

Respuesta :

joelokoto307 joelokoto307
  • 02-05-2020

Answer:

1.07ML

Explanation:

Answer Link
emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 03-05-2020

Answer:

Moles= 1.07mol

Explanation:

C= 8.59M, V= 0.125dm3

n= C×V

n= 8.59×0.125= 1.07mol

Answer Link

Otras preguntas

Describe the climate of Bangladesh. What natural calamities do the people of Bangladesh face?
3/10+4/100 i really need help with it because i forgot what to do
How has culture or gender influenced your working practice?
1. Describe the different ways in which ocean organisms are useful to humans.2. Are there any substitutes or alternatives available for the ocean organisms in t
What question does the man floating on the ice with his dog-sled ask ?
In glycolysis, as in all the stages of cellular respiration, the transfer of electrons from electron donors to electron acceptors plays a critical role in the o
20×+12>14×+30 A. ×<3 B.×<7 C.×>7 D.×>3
Escoge el superlativo para completar la frase. Select the superlative in order to complete the sentence. Lo pasé súper bien en mi viaje de servicio de comunitar
How do you percipitate things from solution to telluric acid?
Omar was paid on Friday. On Saturday he spent 1/4 of his pay and on Sunday he bought a new smartphone with 2/3 of the remainder. After spending $15 on dinner,