sophoniebaptiste sophoniebaptiste
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

the velocity of sound in a certain medium is 1000 m/s. If sound wave has a frequency of 500 Hz, the wavelength would be _.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:2meter

Explanation:

Velocity=1000m/s

Frequency=500Hz

wavelength=velocity ➗ frequency

Wavelength=1000 ➗ 500

Wavelength=2meter

Answer Link

Otras preguntas

Using the formula for the area of a triangle, , write an expression for the area of ΔABC. Base your answer on the work you did in parts G through I. Show your w
As the number of people holding college degrees increases, assuming the demand for college educated labor stays constant, the wages of college educated people w
Help please somebody ASAP
according to the article, which of the following may be affected by a scientists bias?
write the following statement in symbolic mongo are delicious but expensive .
someone help me with my algebra homework please
In July 2014 one Mexican peso was worth 0.075 U.S. dollars. How many Mexican pesos was $133.00 U.S. dollars worth?
Dissociative identity disorder appears to be culture-bound with the occurrences located primarily in __________.
What is a bank customer's share of the profits made on loans? O A. Exchange rates О B. Principal payments O C. Stock dividends O D. Savings account interest​
on the provided graph, plot the points where the following function crosses the x-axis and the y-axis g(x) = -5^x + 5, what does the graph look like?