jacquelingalvez1234 jacquelingalvez1234
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A rabbit is hopping towards a clover patch. It has energy. The rabbit weighs 1kg and hops with a velocity of 20 m/s, calculate the rabbit's kinetic energy.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:200j

Explanation:

mass(m)=1kg

Velocity(v)=20m/s

Kinetic energy=(m x v^2) ➗ 2

Kinetic energy =(1 x 20^2) ➗ 2

Kinetic energy=(1 x 20 x 20) ➗ 2

Kinetic energy=400 ➗ 2

Kinetic energy =200j

Answer Link

Otras preguntas

Plz help me ( picture is above)
Hi The period between cell division is called A) Interphase B) Prophase C) G3 phase D) Cytokinesis ASAP plz, Thanks :)
Christina will be retiring next month from her job after 35 years as a school bus driver. Over the last 35 years, Christina’s annual salary averaged $22,040.
what was the kansas-nebraska act ?
Plz help me ( picture is above)
which of the following best describes constructive forces?
Why do nations form alliances?
Explain the metaphor beyond the symbol by choosing the phrase that established what is similar in the pair of words. Fish: a mans life A. To find a own resour
What is the average size of a highschool diploma?
how do you solve and answer -x+y=-7 x+4y=-8 ....... (x is the Variable)