thaliannkemtah thaliannkemtah
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A 65 kg rock climber has 30,000 J of potential energy. What is the height of the rock climber above the ground?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:47.1meter

Explanation:

potential energy(pe)=30000j

Mass(m)=65kg

Acceleration due to gravity(g) =9.8m/s^2

Height=(pe) ➗ (m x g)

Height=30000 ➗ (65 x 9.8)

Height=30000 ➗ 637

Height=47.1m

Answer Link

Otras preguntas

What is the constant of proportionality for the relationship shown in this table? x 1 2 3 4 y 4 8 12 16 14 4 8 16
Read the excerpt from "Opening Ceremonies of the New York and Brooklyn Bridge" by Hon. Seth Low, Mayor of the City of Brooklyn. In the course of the constructio
What’s a Definition for alcoholism ?
can you simplify this?[tex] \frac{a {}^{3} }{2} [/tex]​
Please answer from the image
Mackenzie built the small lego set it cost $5.49 Caleb built the large lego set how much do you think the large lego set cost
5,10,20,40,80 determine if the pattern illustrates geometric sequence or not..​
Using 3.14 for π, calculate the circumference and area of the circle below. Include your answer to the hundredths place. Circumference: feet and the area ft sq
A triangle has side lengths of (1.3k+3.5m)(1.3k+3.5m) centimeters, (4.1k-1.6n)(4.1k−1.6n) centimeters, and (9.7n+4.4m)(9.7n+4.4m) centimeters. Which expression
Find the value of (3/4)²