lukaslevine05 lukaslevine05
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A person performs 300 j of work over the course of 60 seconds how much power they did required

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:power=50watts

Explanation:

Work=300j

time=60seconds

power=work ➗ time

Power=300 ➗ 60

Power=50watts

Answer Link

Otras preguntas

a number smaller than 19 that has more factors than 21 23 25
Please helpppppppppp =( Yesterday, at a certain school, the ratio of boys to girls was 1 to 3. Today, an equal number of boys and girls joined the school. The n
Maritza remembers her pin because it is the product of consecutive prime numbers that is between 1000 and 1500. What is her pin
Lava is rock that has undergone a physical change and has liquefied. What is known about this change?
true or false the highest point of the appalachian mountains is located at mt mitchell in massachusetts
What is .125 times 2 but in fraction form?
Does bb guns and pellet guns make kids more violent? If so, why?
is the relationship between the 7s in 7,742 and the 7s in 7,785 different in any way
does the darkling beetle have an internal skeleton or an exoskeleton
graph the linear equation x-y=4