cassabella04
cassabella04 cassabella04
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

What is the mass of an object that is accelerating at 10 m/s^2 when a force of 2,386 N is exerted

Respuesta :

mxtb mxtb
  • 02-05-2020
Answer:

238.6kg

F = ma

Plug the given values into the equation to get the missing value.

F = 2,386 N

m = ?

a = 10 m/s^2

2,386 = m*10
m = 238.6
Answer Link
Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:mass=238.6kg

Explanation:

Force=2386N

Acceleration=10m/s^2

Mass=force ➗ acceleration

Mass=2386 ➗ 10

Mass=238.6kg

Answer Link

Otras preguntas

X+y=10 Y=-x+10 Find the slope and y intercept
plzz help need help need help
Camina con otro compañero, al mismo tiempo y al mismo paso. Quién se mueve tú o tu compañero? Razona tu respuesta
A park ranger tags 100 animals. Use a proportion to estimate the total population for the sample. 83 out of 125 animals are tagged A. 95 animals B. 142 animals
Faults are A. found only in the center of the Earth's continents. B. found only in the center of the Earth's oceans. C. cracks where pieces of the Earth's
Subject is art/science, I got this question from art class so pls just answer the question down below! How might climate effect texture of a place?
solve and get brainliest!!​
Help me plzzz I’m giving 20 points
Which statement best explains the effectiveness of this introduction paragraph? A.P.E.X A) The introduction is effective because it establishes credibility by s
No quiere borrar la página. La quiere ___________. ​ Question 12 options: ​regresar ​guardar