antoinestill41 antoinestill41
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

An object moving at a velocity of 32m/s slows to a stop in 4 seconds. What was its acceleration?

Respuesta :

VirgoBoy VirgoBoy
  • 01-05-2020

Answer:

8m/s

Explanation:

a=d/t

a=32/4

a=8 m/s

Answer Link
Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 01-05-2020

Answer:

-8m/s^2

Explanation:

initial velocity(u)=32m/s

Final velocity(v)=0

Time(t)=4seconds

Acceleration(a)=?

v=u+axt

0=32+ax4

-32=4a

a=-32/4

a=-8m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the shape below
[100 Points] SHOW YOUR WORK, PLEASE!
I need answers to all please
ASAP ITS TIMED 109 4 2 3 3 Which expression is equivalent to X X ? o NO NIC X 27 o 7 3 х
Will Mark Brainnlest Please help me​
Given 4,7,10,13. Calculate the 20th term.​
write parasitic adaption of flat worm​
Which sentence contains a misspelled word??
5 pencils for 15 dollers how much for each pencil
The area of a circular rose garden is 44 square meters. What is the radius of the garden? Remember a=πr^2. Use π=22/7