lizzywolf1234 lizzywolf1234
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

6. What volume of 6M Ba(OH)2 will be needed to neutralize 400.0 ml of a 2.0 M HCl solution?

Respuesta :

valeherrera333 valeherrera333
  • 14-05-2020

Answer:

133 mL

Explanation:

M= mol solute/ L solution

mol solute= M *L solution

mol solute = (2.0 M * 0.4 L)

mol solute= 0.8 mol HCl= mol H

We need the same amount of  OH moles to neutralize the solution

L solution = mol solute/M

L solution= 0.8 mol Ba(OH)2/ 6M

L solution=0.133 L=133 mL

Answer Link

Otras preguntas

What is a species? 1Points A A group of organisms that can breed together. B A group of organisms that live together in an area. C A group of organisms that
What is the equation of this line? 4,5 and -2,-3
Pls helpeddddddddddddddd
y=|x−3|+|x+2|−|x−5|, if 3
After a flood, people should guard against A) many days of bright sunshine. B) a period of prolonged drought. C) the chance of water-borne diseases. D
this table shows the rainfall (in centimeters) for a city in different months. the quadratic regression equation that models these data is y= 0.77x^2 + 6.06x -
what is fetch? A. A method of shoreline erosion B. The distance that wind travels over open water C. The circular pattern made by water particles when a wave pa
y=|x−3|+|x+2|−|x−5|, if 3
I’m very confused need help confused
select a pair of graphs 7.04​