antoinestill41 antoinestill41
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

An object initially at rest experiences an acceleration of 9.8m/s2. How much time will it take it to achieve a velocity of 49m/s?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 01-05-2020

Answer:5seconds

Explanation:

initial velocity(u)=0

Final velocity(v)=49m/s

acceleration(a)=9.8m/s2

Time(t)=?

V=u+axt

49=0+9.8xt

49=9.8t

t=49/9.8

t=5seconds

Answer Link

Otras preguntas

La technologie et les jeunes redaction argumentative
Please help! Asap please 1/2+?Blank?=7/8
Please help with this real quick, its in attached image..
Why is it important to learn about figures from the past who have been left out of history books?
————————- math pls help!! larger number? smaller number? —————————-
A club good, such as a movie theater, is __________. non-excludable and non-rivalrous excludable and non-rivalrous non-excludable and rivalrous excludable and r
Which of the following cannot be done by a simple machine?.
math is my answer correct?? pls check!
Which of the following is a common misperception about STI transmission? A. Some STIs can be transmitted by oral contact. B. Some STIs can be transmitted by ski
A garden store bought a fountain at a cost of $995.66 and marked it up 100%. Later on, the store marked it down 25%. What was the discount price?