dezalynnbenavides dezalynnbenavides
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

What volume of 6.58M HCI is needed to make 500. mL of 3.00M HCI?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-05-2020

Answer:

228 mL

Explanation:

M1*V1 = M2*V2

M1 = 6.58 M

V1 = ?

M2 = 3.00 M

V2 = 500 mL

V1 = M2*V2/M1 = 3.00M*500.mL/6.58 M = 228 mL

Answer Link

Otras preguntas

Metamorphosis by Frank Kafka One morning, when Gregor Samsa woke from troubled dreams, he found himself transformed in his bed into a horrible vermin. He lay on
Can someone help me please
Need help bad please and thanks
The current illustrated in the diagram is directed upward in a straight vertical wire. A compass is placed alongside the wire at the X mark. Which way will the
Read this sentence from a student essay and then answer the question. Manjiro is frightened when he looks into the face of the "barbarian" rescuer. Which choice
Plants also use cellular respiration A. True B. False
Can you guys please suggest mind-blowing speech topics, write as many interesting topics as you can.​
donde se desarrolló la monarquia absoluta?
I am gay and I just don't know what to do​
the lengths of two sides of a triangle are 2x-5 and x+3. If the perimeter of the triangle is 4x-1, what is the length of the third side in terms of x?