tapiacelina
tapiacelina tapiacelina
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

A stock solution of 1.00 M Fe2(SO4)3 is available. How many milliliters are
needed to make 0.500 L of 0.750 M?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-05-2020

Answer:

375 mL

Explanation:

M1*V1 = M2*V2

M1 = 1.00 M

V1 = ?

M2 = 0.750 M

V2 = 0.500 L

1.00 M * V1 = 0.750 M * 0.500 L

V1 = 0.750*0.500/1.00 = 0.375 L = 375 mL

Answer Link

Otras preguntas

Hoy comienzan mis vacaciones por el sur de Chile. Voy a ir a cinco ciudades diferentes: Temuco, Osorno, Villarrica, Pucón y Chiloé. Hice reservaciones en el hot
pls help me this is important to me
[tex]\frac{5}{2} = \frac{x - 4}{3}[/tex]
whats the physical change and chemical change of a book Please be quick I"ll give 75 points
LeMay Department Store uses the retail inventory method to estimate ending inventory for its monthly financial statements. The following data pertain to one of
which of the following describes how Dioclentian affected the Roman Empire!?!?!?NEED ANSWERS NOW!​
After kicking, one coach likes to play practice games with 6 players on each team. She doesn't like any team to have more or fewer than 6 players and she doesn'
Find the range of the data in the box plot below. cokies Number of cookies eaten by each contestant
SOMEONE PLEASE HELP PLEASE
The cost c varies directly as the numbers n of pencils is written as A. c = kn B. k+ cn C. n = k/c D. c =k/n