Samescharo0v8inek
Samescharo0v8inek Samescharo0v8inek
  • 02-08-2016
  • Chemistry
contestada

suppose a 14-gram sample of iron is heated from 20.0°c to 25.0°c. the specific heat of iron is 0.11 cal/g°c. how much heat energy was absorbed by the iron?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 08-08-2016
Q = ?

Cp = 0.11 cal/gºC

Δt =  25.0 - 20.0 => 5 ºC

m = 14 g

Q = m x Cp x Δt

Q = 14 x 0.11 x 5

Q = 7.7 cal

hope this helps! 
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

Q=7.7

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Your religious identity is only important for you within your family and does not matter in the public sphere.
Jacqui has grades of 87 and 84. if she wants an average of 78 what does she have to score
Please help ASAP!!!! 100 points!
If f(x) = x2 – 25 and g(x) = x – 5, what is the domain of mc006-1.jpg?
What name was given to the fight over slavery in the Kansas territory in the mid-1800’s?
How did the cold war shape american culture in the late 1950s and 1960s? what was the most important impact?
help quick please!! Thanks
(50)points 5 questions
Read each verbal expression Then assign a variable and distribute
how did white supremacists provide support for the ku klux klan