ChcynthambuttaPok
ChcynthambuttaPok ChcynthambuttaPok
  • 01-08-2016
  • Chemistry
contestada

what is the pressure, in atmospheres, of 2.97 mol h2 gas if it has a volume of 73 liters when the temperature is 298 k? 0.50 atm 0.060 atm 1.0 atm 2.0 atm

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 01-08-2016
P x V = n x R x T

P x 73 = 2.97 x 0.082 x 298

P x 73 = 72.57492

P = 72.57492 / 73

P = 1.0 atm

hope this helps!




Answer Link

Otras preguntas

Describe how to use an oil immersion lens. Include any preparation and post observing steps
What is Cassie Logan a lover of?
qwerty keyboard explainations​
When can a personal line of credit loan be a better option than using a credit card ? A. It avoids the application process. B. It Can earn rewards and travel
Help pls do allll 6 questions... with steps
Please help!!!!!! Questions 3 a-g
what is elastic limit and breaking stress​
help pleasethanks if u do​
How do the chemical reactions in this lab activity compare to nuclear reactions, such as fission and fusion?
How is ethos used to persuade people to donate