al1e3nacmrYummer
al1e3nacmrYummer al1e3nacmrYummer
  • 01-08-2016
  • Chemistry
contestada

how many liters of 15.0 molar naoh stock solution will be needed to make 20.0 liters of a 1.2 molar naoh solution? show the work used to solve this problem.

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 01-08-2016
using the law of dilution :

V
₂ = ?

M₂ = 15.0 M

V₁ = 20.0 L

M₁ = 1.2 M

M₁ x V₁ =  M₂ x V₂

1.2 x 20.0 = 15.0 x V₂

24 = 15.0 x V₂

V₂ = 24 / 15.0

V₂ = 1.6 L

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How many chromosomes does an individual with Turner syndrome have
Based on this excerpt from Ernest Hemingway's "In Another Country," what is the contextual meaning of the phrase "take up"? "Ah, yes," the major said. "Why, th
"According to this map, where were the majority of Soviet ships operating around Cuba? east in the Atlantic Ocean south in the Caribbean Sea west in the Gulf
what is the equation for the quadratic function with roots -10 and -8 and a vertex at (-9, -3).
What is the graph of the function f(x) = the quantity of x plus 2, all over x minus 3
balloon payments are payments that are?
hey can anybody help me out with this question please
"A tank is full of water. Find the work required to pump the water out of the spout. (Use 9.8 m/s2 for g. Use 1000 kg/m3 as the density of water. Assume r = 3 m
Predict the major neutral organic product of the following reaction. Include hydrogen atoms in your structure.
What is the least 10 digit whole number?