sarahsoccer7 sarahsoccer7
  • 01-08-2016
  • Chemistry
contestada

what mass of Hg will occupy a volume of 75.0 mL?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 11-08-2016
75.0 mL in liters:

75.0 / 1000 => 0.075 L

1 mole -------------------- 22.4 L ( at STP)
( moles Hg) ------------- 0.075 L

moles Hg = 0.075 x 1 / 22.4

moles = 0.075 / 22.4

= 0.00334 moles of Hg

Hg => 200.59 u

1 mole Hg ----------------- 200.59 g
0.00334 moles Hg ----- ( mass Hg )

mass Hg = 200.59 x 0.00334 / 1

mass Hg = 0.6699 / 1

= 0.6699 g of Hg




Answer Link

Otras preguntas

Which coupon will save Maddie more money on a surfboard originally priced at $130 $75.00 off or 50% off
What’s the answer 1/6+1/2
If a person who has had a stroke ignores and forgets about the weaker side of the body, it is called A. Paralysis B. Incontinence C. Aphasia D. Neglect
How to do system of equations
9. Change the verb to indicate that it is an activity that is currently in progress. Tú escuchas a la profesora. (
According to the picture above what is the net force? a. 100 Newtons to the left b. 100 Newtons to the right c. 100 Newtons pushing upward d. 0 Newtons
3x-2y=-1. Y=-x+3. Is (1,2) a solution do the system?
At a wedding, 54 chairs were arranged in 6 equal rows. How many chairs were in each row? 54 ÷ ___ = 6 Choose the missing number in this diviosn sentence. 8 9 10
how were napoleon's forces weakened and then defeated
For what value of x is sin x = cos 19º, where 0°< x < 90°?