Nateibarra23 Nateibarra23
  • 04-04-2020
  • Physics
contestada

A 600kg car is at rest , and then accelerates to 5n/s what is the original kinetic energy?

Respuesta :

Hussaintahmed777
Hussaintahmed777 Hussaintahmed777
  • 04-04-2020
m = 600 kg
u = 0 (as the car was at rest initially)
v = 5 m/s
Initial kinetic energy = ½mu²
= ½×600×0
= 0
Final kinetic energy = ½mv²
= ½×600×25
= 7500 J
Answer Link

Otras preguntas

Why do you think it has been so hard to get rid of this parasite?
What is launched in October 1957?
The question is the link.
please helppppppppppp
what is jesus's nature?
9.8-7.5 how do I solve for this
Which is an example of alliteration? A “You survived because you were the first.” B “Luckily there were no trees.” C “It could have happened. It had to happen.”
Which of these must be true
If GEOM is a square, find m2GQE.
C. Explain ONE way in which Renaissance ideals influenced the Protestant Reformation in the period 1450-1750.