eldaramirez14 eldaramirez14
  • 03-04-2020
  • Physics
contestada

if a runner's is 400 w as she runs,how much chemical energy does she convert into other forms in 10.0 minutes?

Respuesta :

loveisawayright11
loveisawayright11 loveisawayright11
  • 03-04-2020

Explanation:

The runner runs for a total time of

\Delta t=10.0 min= 600 sΔt=10.0min=600s

The energy converted by the runner during this time is equal to the power of the runner times the total time:

E=P \Delta t=400 W \cdot 600 s =2.4 \cdot 10^5 JE=PΔt=400W⋅600s=2.4⋅10

5

J

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line going through these points. (-15, -19), (-18, –5)
Is -30 - (-52) positive or negative?
What percentage is the shaded area
Which artist created 42 paintings which then evolved into artwork being created in a new medium?
If one penny, two dimes, and one quarter are added to the bag, what is the new probability that Marissa will draw a nickel? Write your answer as a fraction, as
Which of the following reforms of Diocletian helped Rome to survive for another 200 years?
2. what element has 3 valence electrons and 2 energy levels?
Please help! I will give a thanks!
6. Machiavelli believes that a prince will have some bad and even some evil qualities How does the prince balance the bad and evil qualities? 7. Is it better f
The average weight of a mosquito. A. 2.5 micrograms B. 0.00000025 decagrams C. 0.0000000025 kilograms