hshshhah66
hshshhah66 hshshhah66
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

0.5 moles of any gas is at STP, it will occupy how many LITERS of volume?

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 03-04-2020

Answer: 500L

Explanation:

No of moles= volume× molarity/1000

No of moles =0.5moles

Volume=?

Molarity of a gas at stp = 1M

Stp means standard temperature and pressure

No of moles = volume ×molarity/1000

Substitute the values

0.5=volume×1/1000

Cross multiply

Volume = 1000×0.5

Volume = 500L

The volume is 500L

Answer Link

Otras preguntas

How has the airplane changed over time?
2a=8 , a+b=2 use the substitution method to solve the linear system
Macy's department stores markup men's cologne 63% on cost for an 8 ounce bottle. A bottle of cologne costs Macy $23.00. What is the selling price for the 8 ounc
what do 6, 9, and 12 all go into
What is 1/4 of 76 years old with a variable
This is about angles. Please answer someone?
A prism has a surface area of 75 feet. Which sentence describes the effect of measuring the surface area in square inches. a. surface area decreases. b. the sur
Please guys can you help on this word problem I'm stuck on it
What's the value of the product (3-2i)(3+2i)
what is 0.1 10 times as much