abrahamisboss03 abrahamisboss03
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

If you have 8.46x10^24 atoms of calcium, how many grams of calcium do you have?

Respuesta :

adebanjomichael44
adebanjomichael44 adebanjomichael44
  • 03-04-2020

Answer:

562g

Explanation:

Molar mass of Ca = 40g/mol

1 mol gives 6.02×10^23 atoms

Xmol of Ca gives 8.46×10^24 atoms

X= 14.05 mol

No of mol= mass/molar mass

Mass = 40 ×14.05 = 562g.

Answer Link

Otras preguntas

If AB = 11, BC = 16, and CA = 14, list the angles in order from smallest to largest.
Solve by unfolding: a0=2, and, n>=1, a_n=7a_n-1.
Which measure of center best represents each set of data? goals scored during hockey season: 7, 6, 9, 3, 12, 7, 2, 10, 7, 8
50 pointsA group of volunteers build homes for those in need. The group consists of two teenagers, four men, and ten women.To decide who gets to pick the music
To construct a histogram using excel's chart tools, choose __________ as the chart type.
If $10,500 is deposited in a compound interest account paying 2.99% interest annually, how much will be in the bank account after 5 years
For what values of x will (x, y) be a solution of the system of equations below: y = x2 + 3x -3 2x - 1 = y
6.83 as a mixed number
What is the directrix of the parabola defined by 1/4(y+3)=(x-2)^2
The circumference of a circular field is 260.62 yards. What is the diameter of the field? Use 3.14