nddk83y8 nddk83y8
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

What mass of nitrogen is required to react with 16 grams of oxygen?

Respuesta :

adebanjomichael44
adebanjomichael44 adebanjomichael44
  • 03-04-2020

Answer:

14g

Explanation:

N2 + 2O2 => 2 NO2

Molar mass of O2 = 32g/mol

No of mol= 16/32 = 0.5 mol

2 moles of Oxygen react with 1 mol of N2

1 mol of oxygen react with X mol of N2

X = 0.5mol

Molar mass of N2 = 28g/mol

No of mol = mass/molar mass

Mass = 0.5 × 28 = 14g.

Answer Link

Otras preguntas

Subtract the following complex numbers: (11-7)-(16-11) A. 5+ 4i OB. 5-18i O C. -5-18i OD. -5+4i
A bag contains the following marbles: 8 black marbles, 12 blue marbles, 18 brown marbles, and 6 green marbles. What is the ratio of brown marbles to blue marble
My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)
NEED AN ANSWER NOW!! ITS WORTH THE POINTS!! DUE TODAY AT 10!!!!! The grid above shows the graph of the parent function and a translated functions graph. Write
Location B is which place? Canaan Egypt Syrian Desert Mediterranean Sea
Plants store _____ energy in their tissues. A mechanical B heat C light D chemical
Write 0.65% as a fraction in simplest form.
this is for medical detectives
Write the equation so that a = 1: x2 + -6 x = -13 Complete the square: x2 – 6x + = –13 +