itzcyclonix itzcyclonix
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

Calculate the volume of a 3.50 M solution of H2SO4 made from 49 g of H2SO4

Respuesta :

adebanjomichael44
adebanjomichael44 adebanjomichael44
  • 03-04-2020

Answer:

0.143L

Explanation:

Molar mass of H2SO4 = 98g/Mol

No of mole = mass/molar mass

No of mole= 49/98 = 0.5 mol

No of mol = concentration × volume

Volume = n/C = 0.5/3.5 = 0.143L

Answer Link

Otras preguntas

As a believer accumulates doctrine, he builds capacity for life, for happiness, for blessing. In Genesis 14, Abram is given a great victory. Because he kept in
summarize how women participated in the workforce and in the consumer economy.
HELP PLS LOLZ 20 POINTS
PLEASE HELP ME, PAST DUE AND NEED TO TURN IN BY TOMORROW PLEASE!!!!
How will an increase in pressure affect the following chemical equilibrium: 2NOCL_(gas) ⇔ 2NO_(gas) + Cl_2(gas) ? Explain your choice. Make sure to proofread an
What is the graph of the rational function y=x^2-8x+15/x^2-4
Someone pls help me I will make you Brainly
Refer to A Wrinkle in Time for a complete version of this text. Part A What theme is emphasized by Meg's actions in Chapter 12?
Solve Tan^2 theta= 1+sec theta
ASAP PLEASE HELP!! 50 POINTS A buoy, bobbing up and down in the water as waves pass it, moves from its highest point to its lowest point and back to its highest