jellybelly69101 jellybelly69101
  • 02-04-2020
  • Chemistry
contestada

PLEASE HURRY: What is the percent by mass of glucose in a solution containing 27 g of glucose dissolved in 410 g of water?

5.9%


6.2 %


6.6%


15.2%

Respuesta :

joseaaronlara
joseaaronlara joseaaronlara
  • 02-04-2020

Answer:

The answer to your question is  6.2 %

Explanation:

Data

mass of glucose (solute) = 27 g

mass of solvent = 410 g

Formula

Percent by mass = mass of solute/mass of solution x 100

-Substitution

Percent by mass = 27/(410 + 27) x 100

- Simplification

Percent by mass = 27/437 x 100

-Result

Percent by mass = 6.18 ≈ 6.2 %

Answer Link

Otras preguntas

Helpppppp !!!!!!!!!!!
Simplify -14x^3/x^3- 5x^4 where x=?
how many x-intercepts does the graph of y=4x^2+5x+2
Will mark BRAINLIEST!
Please help I need to know if my answer s are right or not I will mark brainliest
Which of the following is the economic ideal for countries in the Western world? Laissez-faire capitalism Modified socialism Centrally planned economies
The price of a computer was decreased by 30% to £147. What was the price before the decrease?
Solve 65x = 20. Round to the nearest ten-thousandth.
Match the vocabulary terms to their definitions. ​
In the diagram below, images 1 and 2 represent the chemical and molecular levels of organization. Based on the levels of organization, what does image 4 represe