yazuyyyyyyyyy yazuyyyyyyyyy
  • 02-04-2020
  • Physics
contestada

While working out, a man performed 200 j of work in 3 seconds. What was his power?

Respuesta :

olatunbosunadeoke
olatunbosunadeoke olatunbosunadeoke
  • 02-04-2020

Answer: 66.7 watts

Explanation:

Given that:

Work performed by man = 200 j

Time taken to do work = 3 seconds.

Power = ?

Recall that power is the rate of work done per unit time

i.e Power = work/time

Power = 200J / 3seconds

Power = 66.7 watts

Thus, his power is 66.7 watts

Answer Link
eromero7456 eromero7456
  • 13-04-2020

Answer: P= w/t so P= 200/ 3= 66.67 w

Answer Link

Otras preguntas

Need Help Asap!!!!!! a right triangle has side lengths of 15,36, and 39 cm. what is the area of the triangle
Add using a number line 5/6 plus - 1 1/6
800,00 rounded to the nearest hundred thousand
Addition and Multiplication are inverse operations. True or False?
Why were radio comedies so popular during the 1930s
I need some pointers on how to write an essay
What is one way in which Walt Whitman’s poems are different from Emily Dickinson’s A. He uses meter, and she does not. B. He uses exact rhyme, and she does not
When the driver steps on the pedal of the car, what type of energy is being applied to the pedal?
in the poem 'october's party' what is the metaphor, simile, and alliteration?
Maria earned 5 points for every book she read so if she only read 1 book she would have earned ? Of a point