malloryjackson4942 malloryjackson4942
  • 02-04-2020
  • Physics
contestada

A ramp is used to lift a refrigerator a height of 12 m with a force of 110 N. The ramp is at an angle of 50° to the ground.How much work is being done

Respuesta :

lublana
lublana lublana
  • 03-04-2020

Answer:

848.5 J

Explanation:

We are given that

Height,h=12 m

Force,F=110 N

[tex]\theta=50^{\circ}[/tex]

We have to find the work done .

We know that

Work done,W=[tex]Fscos\theta[/tex]

Using the formula

W=[tex]110\times 12cos50[/tex]

W=848.5 J

Hence,the work done=848.5 J

Answer Link

Otras preguntas

El valor que se encuentra en el centro de una muestra que tiene un número impar de datos se domina mediana (Me). Si la muestra tiene un número par de datos , la
Work out m and c for the line: y = 10 x
Please answer this correctly
Same question need help asap!
Answer this please thanks
What are the advantages and disadvantages of irradiation?
does increasing the air temperature of fact the average number of hours a mouse sleeps per day?
Triangle ABC is a sketch of a triangular flower bed that has an area of 65.1 square feet. Trigonometric area formula: Area =
Most job applications are online. True Fals
write a story ( 200) words --- one upon a time they lived a man who was rich but i had no children