kyhut56 kyhut56
  • 01-04-2020
  • Chemistry
contestada

what mass (in g) of P2O5 would be produced if 0.590 moles of H2O are produced?

what mass in g of P2O5 would be produced if 0590 moles of H2O are produced class=

Respuesta :

drpelezo
drpelezo drpelezo
  • 01-04-2020

Answer:

grams P₂O₅ produced = 27.9 grams

Explanation:

2H₃PO₄ => P₂O₅ + 3H₂O

for 0.590 mole yield of H₂O there will also be a yield of 1/3(0.590 mol P₂O₅) = 0.197 mol P₂O₅

gram mass yield of P₂O₅ = (0.197 mol P₂O₅)(142 g/mol) = 27.9 grams P₂O₅

Answer Link

Otras preguntas

Product of two numbers is -216. If one of the number is 12, find the other number
[tex]\frac{1}{2} \geq -\frac{1}{6} -\frac{2}{9} x[/tex]can someone explain how to do this i dont get fractions
please helpme if possible withanother thing
Estimate V130 to the nearest integer.
Evaluate 4(a^2 + 2b) - 2b when a = 2 and b = –2.
is Richard Nixon a good or bad president​
What is W in this equation -w–11≤w–5
Who is Cyrus the Great
last night Eli read 1\4 of his book before he fell asleep. how much of the book does he have left to read?​
The Allied Taxi Company charges $2.50 to pick up a passenger and then adds $1.95 per mile. Isaac was charged $27.46 to go from one city to another. If x represe