lanayas2004 lanayas2004
  • 01-04-2020
  • Physics
contestada

a train traveling at 30m/s comes to a complete stop in 20 sec.how far did the train go during the deceleration

Respuesta :

Viajj
Viajj Viajj
  • 01-04-2020

Answer:

600m

Explanation:

v=30m/s

t=20s

s=VT

20×30=600m

Answer Link

Otras preguntas

WHAT IS THE AUTHORES POINT USE THE EVIDINCE TO COMPLETE THE CHART MONEY AND SENSE STROY IREADY
A train is moving at a speed of 60km/hr. How far it it will travel in 30 minutes. ​
Define attribute data​
prevalence of unethical dilemmas caused by South African parastatals​
decrease 64kg in the ratio of 5 :8​
Please help me asap!!
Solve for x. Round your answer to the nearest tenth. Please show all of your work.
a3 -a2 b2 +b3 when a=(-2) and b=(-1)​
What is the average of the following numbers? 3, 4, 5, 8
Solve for x. Round to the nearest tenth. Please show all work including the trig function used.