dragonwolf696969
dragonwolf696969 dragonwolf696969
  • 04-03-2020
  • Chemistry
contestada

A man weighing 75 kg takes 5 minutes to reach a height of 5 m when he climbs a staircase. What is his power?
A) 1.250 W
B) 12.25 W
C) 31.25 W
D) 61.25 W

Respuesta :

philaeagles14
philaeagles14 philaeagles14
  • 04-03-2020

Answer: B. 12.25 W

please give brainliest!

Explanation:

1) Force = Weight = 75 x 9.8 = 735 N

2.)Work = Force x Height = 735 x 5 = 3675 J

3.)Power = Work / Time = 3675 / (5 x 60) = 12.25 W

Answer Link

Otras preguntas

The poet intentionally uses language to create an impression in "Ozymandias." Why does he uses the words "antique", "ye," and "shattered"?
The poet intentionally uses language to create an impression in "Ozymandias." Why does he uses the words "antique", "ye," and "shattered"?
-3x-8y=20 -5x+y=19 substitute
WHICH COUNTRY CONTROLLED THE OREGON TERRITORY AT THIS TIME? AND IN WHAT YEAR WAS TEXAS ANNEXED TO THE U.S.?
It was the strength of the opposition forces, both liberal and conservative, rather than the ineptitude and stubbornness of President Wilson that led to the Sen
(4x-2)*6(2x+7) in standard form
is 4 m greater or less than 400 dm
Saint Patrick’s accomplishments in Ireland are known because __________.
-2x-y=-9 5x-2y=18 substitution
Which three components make a strong inference? A. prior knowledge, good inferences, and personal experience B. personal experience, evidence from the text, and