erincadeKimberry
erincadeKimberry erincadeKimberry
  • 04-07-2016
  • Chemistry
contestada

a mole of carbon dioxide (co2) has 12.0 grams of carbon (c) and 32.0 grams of oxygen (o). what is the percent composition of carbon in carbon dioxide?

Respuesta :

daniel987
daniel987 daniel987
  • 08-07-2016
the moles of the elements need to calculated first
C  = 12 / 12 = 1
02 = 32 / 16 = 2
then...
%composition of carbon = 100 x (1/2)
% composition of carbon = 50%
hope that helps
Answer Link

Otras preguntas

Is 2 thousandths + 4 hundredths is greater or less than 0.127
write the word form for 3,152,308,726
what is the place value of 0.8?
how to estimate, then find the sum of137,638 + 52,091
A mobile phone company offers two monthly calling plans, A and B. Under A, every minute costs $ 0.10. Under B, the first 100 minutes costs $ 12 and every extra
Round 681,542 to the nearest hundred thousand
Greg bought 2 boxes of balloons he used half of them to decorate his yard he used 40 to decorate his porch he used the rest inside his house how many balloons d
How do I simplify 9/243
A chunk of paraffin (wax) has a mass of 50.4 grams and a volume of 57.9 cm3. What is the density of paraffin?
why did general MacArthur address congress after he was fired.?