alyssamoseley55
alyssamoseley55 alyssamoseley55
  • 04-03-2020
  • Biology
contestada

If it takes 5 seconds for you to do 1000J of work, what is your power output?

Respuesta :

olatunbosunadeoke
olatunbosunadeoke olatunbosunadeoke
  • 04-03-2020

Answer: 200 watts

Explanation:

Power is simply the ability to do work. In essence, power is workdone per unit time.

So, Power = Workdone / time taken

In this case, time taken = 5 seconds

Workdone = 1000Joules

Power output = 1000 joules ➗ 5 second

= 200 watts (power is measured in watts)

Thus, your power output is 200 watts

Answer Link

Otras preguntas

What number is 35 percent of 22
Which two properties are used to define matter? A.has mass and conducts heat B.has buoyancy and volume C.has mass and takes up space D.conducts energy
How do you solve for t this equation? 1/3t=7
How important is it to have a powerful army and navy? Explain in detail
What type of government combines both unitary and confederal political systems?
x to the 2 power = -169 solve for X
A wave with a frequency of 0.5 Hz and a speed of 10 m\s has a wavelength of..
Use Constitutional Convention in a sentence to show you understand what it means.
The two major political parties in the United States compete the most with one another for the votes of
what volume of 10M stock solution of HCL is needed to make 500 ml of .100 M solution for an experiment ?