bbyfoster857 bbyfoster857
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

2. A 4-kg gun shoots a 0.1-kg bullet at 400 m/s. Find the recoil speed of the gun.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 05-03-2020

Answer:10m/s

Explanation:

M=mass of gun=4kg

U=recoil velocity of gun

m=mass of bullet=0.1kg

V=velocity of bullet=400m/s

M x U=m x V

4 x U=0.1 x 400

4xU=40

Divide both sides by 4

(4xU)/4=40/4

U=10m/s

Recoil velocity=10m/s

Answer Link

Otras preguntas

What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?