mariogomez11282002 mariogomez11282002
  • 04-03-2020
  • Chemistry
contestada


If 0.899J of heat causes a 0,692 degree C temperature change, what mass of water
is present?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 04-03-2020

Answer:

0.309g

Explanation:

The following were obtained from the question:

Q = 0.899J

ΔT = 0.692°C

C = 4.2J/g °C

M =?

Q = MCΔT

M = Q /CΔT

M = 0.899/(4.2x0.692)

M = 0.309g

The mass of the water is 0.309g

Answer Link

Otras preguntas

Which phrase represents the algebraic expression 1/4d+7? the product of one-fourth and a number, plus seven the product of seven and a number the product of one
What is the primary reason to have 3 branches of government
How do you write 0.326 in expanded form
How did Washington attack Trenton?
HELP: Can someone please give me a brief overview of Stephen Hawking's life? It should consist of their early life, educational experiance, etc.
Someone help me please
A mineral must be_______ rather than organic. Organic materials are formed from_______ things. Minerals must be made from materials that were non-living things.
how were women impacted ?
Queen Liliuokalani attempted to rid her people of American influence in the late 1800s where did she rule
Simplify. x + (7 + 14 x )