KalprunoOjess
KalprunoOjess KalprunoOjess
  • 04-07-2016
  • Physics
contestada

A diamond with a mass of 45 g hangs motionless from a chain. what is the upward force of the chain on the diamond?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 07-07-2016
The chain would support the weight of the diamond.

m = 45g = 45/1000 = 0.045 kg,  g ≈ 9.8 m/s²

W =  0.045 * 9.8 ≈ 0.441 N

Upward force ≈ 0.441 N
Answer Link

Otras preguntas

what equation can you write to represent 10 times 3 hundredths is 30 hundredths
Write two ratios equivalent to 3:4
please help me with number 10
A compact disc has a radius of 6 cm. As the cd player powers up, the disc has an angular acceleration of 1.2 rad/s^2. The disc is at full speed after 3 seconds
write the next four terms of given ap 1/6 , 1/3, 1/2​
a+b+c=d solve for b
What is the exact decimal equivalent of 7/12?
The diameter of the He He atom is approximately 0.10 nm nm . Calculate the density of the He atom in g/cm 3 g/cm3 (assuming that it is a sphere).
If the boat goes from 30 km/h to 50 km/h over the next 4 h, what is its acceleration? Please help me
In a group discussion, Anya finds that all of the other participants are disagreeing with her point of view. The best course of action for Anya is to A:tell the