kaylajimenezpa65qc kaylajimenezpa65qc
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

What is the potential energy of a 2kg object placed 6m above
the surface of the Earth?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 04-03-2020

Answer:117.6joules

Explanation:

Mass(m)=2kg

Height(h)=6m

Acceleration due to gravity(g)=9.8m/s^2

Potential energy(PE)=?

PE=m x g x h

PE=2 x 9.8 x 6

PE=117.6joules

Answer Link

Otras preguntas

what is a high structure part of a church which has 5 letters
what is a high structure part of a church which has 5 letters
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
The function of the eardrum in the middle ear is to
how do you write 4540 million in standard form?