zhedrickbowley29 zhedrickbowley29
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

what is the position of the car at the end of the 10 secs?

Respuesta :

opudodennis
opudodennis opudodennis
  • 11-03-2020

Answer:

S=400m

Explanation:

Given t=10.and [tex]a=8m/s^2[/tex],

Initial velocity,[tex]u[/tex], of the car is zero.

To find distance,[tex]s[/tex]

[tex]S=ut+0.5at^2[/tex]

[tex]S=0\times10+0.5\times8\times10^2\\S=400m[/tex]

Therefore, car's position after 10seconds is 400m away from the start.

Answer Link

Otras preguntas

Simplify 5^-4/5^3 (help please asap)
A 12-kilogram mass has a kinetic energy of 150 joules. The speed of the object is A.25.0 B.12.5 c.3.55 D.5.00
URGENT PLEASE HELP!!petrus takes a bus to school. The bus travels at an average speed of 40km/h. The school is 9km from his house. How many minutes does he take
The ____ required all English subjects in Great Britain and North America to pay taxes on printed goods.
Estimate the size of a crowd at a concert where the area is 100 feet by 300 feet (approximately the size of a football field). Assume 1 person for each 2.5 squa
What part of Europe fell to Nazi Germany-West or East?​
What is 95x9 divided by 14?
Apsu, the god of fresh water, and Tiamat, the goddess of salt water, bore a son named Lahmu and a daughter named Lahamu. These siblings bore Anshar and Kishar.
what is 1/4×2/5÷1/3 as a fraction please help
The diagram shows a circle inside a square (16cm)work out the area of the circle ​