jdisalle8255 jdisalle8255
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

How much charge has been transferred from the negative to the positive terminal?

Respuesta :

nwandukelechi nwandukelechi
  • 04-03-2020

Answer:

45 C.

Explanation:

Given:

Time, t = 5.0 h

= 18000 s

Current, I = 2.5 mA

= 0.0025 A

Potential difference, V = 9 V

Q = I × t

= 18000 × 0.0025

= 45 C.

Answer Link

Otras preguntas

water is considered as a compound of hydrogen and oxygen and not a mixture of hydrogen and oxygen and comment on it
What does CPU stand for. And it is the _____ of the computer
Sid wrote 541,309 on his paper. Using words and numbers explain how the number would change if he switched the digits in the hundred thousands and tens place
solve this literal equation2x=4a+2b
How do say 6:45 a.m. in how Spanish
Solve 24 over 17 = m over 34 What is "m"??
why do polar bears have sharp claws ?
How does the suffix change the meaning of the base word in instruction
order from least to greatest 2.614; 2.146; 2.46; 2.164
what is 2,852.1 rounded to the nearest tenths