briannasoccer1477 briannasoccer1477
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

How much force is required to accelerate a 50 kg with a mass at 4 m/s2?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 07-03-2020

Answer:200N

Explanation:

Mass=50kg

Acceleration=4m/s^2

Force=mass x acceleration

Force=50 x 4

Force=200N

Answer Link

Otras preguntas

Write as a decimal. [tex]\frac{19}{20}[/tex] A. 0.38 B. 0.19 C. 0.01 D. 0.95
In a video game, Conner scored 25% more points than Max. If c is the number of points that Conner scored and m is the number of points that Max scored, which eq
Which occurs during labor? The umbilical cord is cut. The placenta is pushed out of the uterus. The baby is born. Contractions of the uterus get stronger.
Please simplify. [tex]\frac{y10}{y7}[/tex] A. [tex]y^{3}[/tex] B. [tex]y^{17}[/tex] C. [tex]y^{-3}[/tex] D. [tex]y^{70}[/tex]
A group of anthropologists from the future wants to study the culture and society of the twenty-first century. They cannot find any written documentation of thi
PLZZZ HELPPPPWhat role does brutus no.1 have when it comes to the 3 branches of gov't ( executive,judicial, legislative)​
Find the x-and y-intercepts of the graph of each equation8. x+y=9​
An automotive repair shop located at point j dumps used oil into a stream behind the shop. Should residents at point k be concerned ?
Ion know what to do
How are 2 and 3 the answer