camoreyarnold12 camoreyarnold12
  • 03-03-2020
  • Chemistry
contestada

a wave has a wavelength of 1.2m andr a frequency of 3 Hz. what is the wave speed

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 03-03-2020

Answer:

3.6m/s

Explanation:

The following data were obtained from the question:

Frequency = 3Hz

Wavelength = 1.2m

Velocity =?

Velocity = wavelength x frequency

Velocity = 1.2 x 3

Velocity = 3.6m/s

Answer Link

Otras preguntas

13,000 Ml equal how any Liters. 4,000mL equal how Liters. 8 liters equal how many mL
Which type of ion most likely will be formed by group 16 elements of the periodic table?
When an author uses actions, thoughts, and speech to show the reader who a character is, the author is using what
How does litmus paper identify a base? A base turns red litmus blue. A base turns blue litmus red. A base turns orange litmus red. A base turns yellow litmus bl
The reign of Alexander II came to an end in 1881 when he __________.
how do you solve even number between 300 and 400 it is divisible by both 5 and 9 how you solve it
What role do you think mobile devices have played in shaping the world?
What is the final step in the writing process? a. drafting b. revising c. editing d. publishing
What is y if 0=1/2-2y?
Quakers, 30 farmers, and Virginia frontier people settled the: northern part of the Carolinas southern part of the Carolinas town of Charleston